پادکست استخدام و مصاحبه

آموزش استخدام و مصاحبه استخدامی – نحوه مصاحبه شغلی

نام برنامه: استخدام و مصاحبه ایستگاه 98
مدت زمان برنامه: 5 دقیقه
رادیو اقتصاد فرکانس 98

انتخاب نیروی انسانی مناسب جزء مواردی است که بسیاری از کارفرمایان با آن درگیر هستند; و تمایل دارند تا بهترین نیروی انسانی را برای کار و سازمان خود انتخاب کنند. ابتدا باید بدانیم که چه مشکلاتی در پیش رو خواهیم داشت اگر یک نیروی نامناسب را برای سازمان انتخاب کنیم.

بد نیست بدانیم که نداشتن مهارت مصاحبه استخدامی و جذب نیروی نامناسب چه هزینه هایی بر سازمان تحمیل می کند. برای مثال از نظر زمانی شما 40 درصد افزایش هزینه خواهید داشت. فرد نامناسب تاثیرات منفی زیادی روی سایر کارکنان، عملکرد سازمان، رضایت مشتریان نیز خواهد داشت.

38 درصد اثر منفی انتخاب یک فرد نامناسب بر روی سایر کارکنان سازمان را نمی توان نادیده گرفت. در مقابل اگر یک نیروی مناسب انتخاب شود، تاثیر بسیار زیادی بر روی سایر نیرو های سازمان خواهد داشت.  آموزش مصاحبه استخدامی از جمله موارد تاثیر گذار است که می تواند مهارت های مورد نیاز برای انتخاب نیروی کارآمد را در اختیار مدیران قرار دهد.

نحوه مصاحبه شغلی

آموزش مصاحبه شغلی و استخدامی

در حیطه ی منابع انسانی این که انتخاب چه فردی با چه ویژگی هایی می تواند برای سازمان نتیجه بخش و مفید باشد. یکی از دغدغه های هر سازمانی است که در مقالات قبلی به آن پرداخته شده است.

اما پدیده و فرآیند استخدام باید به نحوه ی باشد که بتواند به مدیران ارشد سازمان ها و کارآفرینان کمک کند; تا بتواند درک درستی از آن داشته باشند و در نهایت به سازمان آن ها کمک کند.

وقتی که ما می خواهیم به چیزی برسیم ابتدا باید تصویری از آن چه که می خواهیم را مشخص کنیم; و تعیین کنیم که چه چیزی می خواهیم. ممکن است ما گاهی به دانش فنی فرد متقاضی توجه کنیم و او را وارد عرصه کار کنیم. ولی از لحاظ رفتاری با او دچار مشکل شویم.

به عکس گاهی اوقات ما فردی را به دلیل اعتمادی که به او داریم، برای مثال توسط فردی که مورد مقبولیت ما می باشد معرفی شده و… انتخاب کنیم ولی در مورد مسائل فنی درگیر هزینه های آزمون و خطا برای این فرد می شویم.

بنابراین برای انتخاب یک فرد ابتدا باید بررسی کنیم که او چه دانشی باید داشته باشد. در این میان باید به این نکته نیز دقت کرد که دانش به معنی داشتن مدرک در آن رشته نیست و صرف داشتن یک مدرک نمی تواند نشان دهنده ی این باشد که آن فرد تخصص مدنظر ما را نیز دارا است.

در نهایت اگر فرد دانش لازم در حوزه خاصی را داشته باشد این دانش باید تبدیل به مهارت شده باشد. مهارت تنها با تکرار به وجود می آید. بنابراین ابتدا تعیین می کنیم که فرد مورد نظر چه دانشی باید داشته باشد و بعد تعیین می کنیم که چه مهارت هایی را در حوزه مورد نظر باید دارا باشد.

مصاحبه استخدامی

در نهایت به عنوان نکته ای دیگر در آموزش مصاحبه استخدامی باید میزان این مهارت را تعیین کنیم. به این معنی که آیا می خواهیم فردی را انتخاب کنیم که از مهارت کمی برخوردار است و بعد برای او هزینه کنیم و به او آموزش های لازم را داده تا به آن درجه از تخصص مورد نظر ما برسد یا این که فردی با مهارت و تخصص بالا را انتخاب کنیم و به طبع میزان حقوقی را هم که پرداخت خواهیم کرد بالاتر خواهد بود.

در مورد این مسائل ابتدا باید به درک درستی از خود و توانایی ها و نیاز خودمان برسیم. بنابراین ما اگر تخصص کافی را داشته باشیم می توانیم فردی را که دانش را دارد ولی تخصص کافی را ندارد انتخاب کنیم و به او آموزش دهیم. اما اگر خود ما نیز آن مهارت را نداشته باشیم بهتر است فردی را استخدام کنیم که حداقل آن مهارت را داشته و به آن مسلط باشد.

مورد دیگر در انتخاب یک فرد استعدادها و توانایی هاست. به این معنی که باید توانایی ها و پتانسیل های مورد نیاز برای این شغل و سمتی که برای آن به دنبال نیروی کاری هستیم را تعیین کنیم و بعد از مشخص کردن آن ها باید نحوه ی ارزیابی آن را تعیین کنیم.

برای مثال در برخی از مشاغل ممکن است مدیریت زمان زیاد نقش مهمی نداشته باشد. برای مثال در شغل فروش، فرد کالای مورد نظر را به فروش رسانده و پورسانت خود را می گیرد و بنابراین مدیریت زمان مهم نخواهد بود. ولی در موقعیت هایی مانند انبار که مواد غذایی در آن هست و زمان در این جا خیلی مهم است یک موضوعی مانند مدیریت زمان داشتن فرد، خیلی مهم خواهد بود.

نمونه مصاحبه شغلی

حال تمامی توضیحات فوق را در یک نمونه مصاحبه شغلی می توان در قالب یک مثال بیان نمود:

به عنوان نمونه خیلی از سازمان ها به یک منشی نیاز دارند. در آگهی استخدام خود مدرک دیپلم یا کارشناسی را درج می کنند. در حالی که ما می توانیم مشخص کنیم فردی مدنظر ماست; که مسلط به امور دفتری باشد چون ما از این فرد این توانایی را می خواهیم. مهارت تعیین شده می تواند تایپ و جداول اکسل .. باشد. در مورد استعداد توانایی سازماندهی کردن امور و نظم داشتن می تواند مورد نظر قرار بگیرد. بنابراین فردی با این ویژگی ها در رزومه اش را به مصاحبه دعوت می کنیم. در نهایت کسی را انتخاب می کنیم که تمامی نیازمندی های ما در سمت مربوطه را برآورده سازد.

برای آموزش اولین گام های آموزش مصاحبه استخدامی به فایل صوتی زیر که یکی از برنامه های رادیو اقتصاد در ایستگاه کارآفرینی می باشد می توانید گوش کنید. در ادامه می توانید مقالات و فایل های صوتی مختلفی که در این مورد در سایت وجود دارد را نیز مورد بررسی قرار دهید.

پادکست استخدام و مصاحبه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مطالب مرتبط

آموزش مهارت‌های فردی

مصاحبه‌های رادیویی

تکنیک های رفتاری

تکنیک های رفتاری چقدر می تواند به موفقیت ما کمک کند؟

انتقادات مشتری

انتقادات مشتری و نحوه برخورد با آن

کارمند خوب

کارمند خوب چه ویژگی هایی دارد؟

تفویض اختیار

تفویض اختیار – پادکست

هوش هیجانی و

پادکست هوش هیجانی و مدل های رفتاری

مقالات بوم‌ورک

فهرست