چرا برنامه ریزی منابع انسانی مهم است؟

19 فروردین 10 دقیقه خواندن

برای پاسخ به این سوال، بدنیست اول منابع انسانی را تعریف کنیم. کلیه نیروهای انسانی که برای رسیدن به اهداف سازمان کار می کنند و درقبال آن حقوق یا سود دریافت می کنند را منابع انسانی سازمان می خوانیم.
پس از مدیرعامل، سرمایه گذار تا کارکنان تولید و فروش و خدمات و نظافت سازمان همه دراین دسته قرار دارند.
برنامه ریزی منابع انسانی فرایندی است که بوسیله آن منابع انسانی با مهارت های لازم را در جهت اهداف فعلی و آتی خود افراد را متناسب با مهارت های مورد نیازشان جذب کنند. همچنین این برنامه ریزی برای مدیران منابع انسانی فرصتی را فراهم می کند تانیروهای شایسته و مستعد سازمان شناسایی شده و کمک کنند به مدیرانی توانمند تبدیل شوند.
هم اکنون در بسیاری از سازمان ها با برنامه های توانمندسازی مدیران و جانشین پروری تلاش می کنیم تا افراد مستعد مهارت های مدیریتی خود را ارتقا دهند.

مدیریت منابع انسانی

1- آمادگی سازمانی در صورت ترک نیرو

این برنامه ریزی کمک می کند که با خالی شدن یک پست، سازمان غافلگیرنشود. در بسیاری از جلسات بحرانی که سازمان از مشاور منابع انسانی کمک می گیرد، به این دلیل است که یک نیروی کلیدی ناگهان تصمیم به ترک سازمان گرفته یا سازمان با او مجبور به قطع همکاری شده است.
خب، حتما پیش خودتان می گویید این مسئله با هدف پرورش مدیران مغایرت دارد. چرا باید روی نیروی انسانی سرمایه گذاری کنیم تا مدیری شایسته شود در حالیکه هر لحظه ممکن است سازمان را ترک کند!
اینهم جزئی از برنامه ریزی نیروی انسانی است که دراین شرایط همیشه نیروهای شایسته ای برای تصدی آن پست در سازمان وجود داشته باشد. چرا که دربرنامه ریزی قبلا این موارد پیش بینی شده و این آموزش ها افراد دیگری را نیز برای شما آماده کرده است.

2- تعادل بین تعداد پرسنل و مهارت های مورد نیاز سازمانی

برنامه ریزی منابع انسانی همچنین کمک می کند تا بتوانید بین تعداد پرسنل و مجموعه مهارتهای مورد نیاز سازمان تعادل برقرار کنند. اینگونه نباشد که برای مثال برخی مهارت ها را صرفا یک نفر خاص در سازمان دارا باشد و سازمان را در تهدید نگه دارد.

3- آمادگی سازمان در برابر بحران های محیطی

شاید ملموس ترین بحران قرن، کورونا بود که زندگی همه را تحت تاثیر قرار داد. سازمان هایی جان سالم به در بردند که از قبل برنامه ریزی نیروی انسانی داشتند و در قبال این بحران می دانستند که چگونه باید خود را تطبیق دهند.
اشتباه نکنید، آنها دقیقا نمی دانستند چه باید بکنند اما چون قبلا برنامه ریزی نیروی انسانی را انجام داده بودند، برایشان موضوع پیچیده و عجیبی نبود و فقط لازم بود آن برنامه را به روز رسانی کنند.
مثل کسی که رانندگی بلد است، راحت تر در یک شب طوفانی جاده را به مقصد می رساند.

4- استفاده از پتانسیل های سازمانی

افراد در سازمان برای یک شغل خاص انتخاب می شوند اما به مرور زمان سازمان با نیاز های جدید مهارتی و شغلی روبرو می شود. شناسایی و کشف نیروهای مستعد در سازمان هم برای سازمان مثمرثمرخواهد بود هم برای کارکنان یک احساس رشد و انگیزه ایجاد خواهد کرد.

5- انگیزش و توانمندسازی کارکنان

بسیاری از سازمان ها بسیار منفعل برخورد می کنند و یکهو می بینند سازمان رقیب مدیربازاریابی دارد، او هم تلاطم می افتد تا مدیربازاریابی استخدام کند. به همین دلیل است که در هر سازمان مدیربازاریابی شرح شغلی متفاوت دارد. یکی فروش است، یکی روابط عمومی و یکی تحقیقات بازار! درچنین سازمانی، کارکنان نمی دانند از آنها چه انتظاری می رود و چه مهارت هایی باید کسب کنند و در نهایت به چه چیزی دست خواهند یافت. اما وقتی برنامه ریزی منابع انسانی وجود دارد، افراد می دانند که در مسیر رشد خود چه موقعیت هایی پیش رو دارند و باید چه مهارت هایی کسب کنند. همین امر باعث انگیزه و توانمندی آنها خواهد شد و احتمالا کمتر سازمان شما را ترک خواهند کرد

آمار منابع انسانی در ایالات متحده نشان می دهد که شرکت ها سالانه 550 میلیارد دلار در اثر احساس نارضایتی یا ناکارآمدی کارکنان، ضرر می کنند. بنابراین برای جلوگیری از ضرردهی شرکتها، لازم است یک ساختار سازمانی سالم برای نیروی انسانی در سازمان ایجاد شود و با مدیریت و برنامه ریزی موثر به ارتقا سطح روابط صحیح بین مدیران و کارکنان کمک شود.
دارین مورینر، نویسنده کتاب “شجاعت مشترک” و ارائه دهنده روش “حذف تصمیمات مبتنی بر ترس ” و یکی از بنیانگذاران پلت فرم منابع انسانی cloverleaf می گوید: برنامه ریزی منابع انسانی و استراتژی سازمانی، ارتباط تنگاتنگی باهم دارند و شما نمی توانید بدون اطمینان از داشتن سرمایه انسانی مورد نیاز در مکان مناسب برای انجام کار، استراتژی تجاری ارائه دهید.
پس قبل از هر چیز اهداف و استراتژی های خود را مشخص کنید تا بتوانید برنامه ریزی منابع انسانی را براساس آنها پیش ببرید!