کار ترکیبی

یک یا دو روز کار حضوری در دفتر، ایده‌آل ترین حالت کار ترکیبی

29 فروردین 8 دقیقه خواندن

بعد از اینکه شرکت‌ها و کارمندها از دوره اوج کرونا و کار در خانه عبور کردند، دوباره با شیوه کاری ترکیبی به محل کار برگشتند. در این حالت، کارمندها ۱ تا ۳ روز در هفته به شرکت می‌روند و بقیه روزها را در خانه کار می‌کنند. به این شیوه کاری، کار ترکیبی یا هیبرید می‌گویند. در شیوه کاری ترکیبی، ممکن است بعضی از کارمندها دورکار باشند و گروهی حضوری کار کنند. در این مقاله، درباره کار ترکیبی صحبت می‌کنیم.

تحقیقات درباره کار ترکیبی چه می‌گویند؟

کار هیبریدی یا ترکیبی طرفدارهای زیادی دارد؛ حتی بعضی از افراد فقط فرصت‌های کاری ترکیبی را قبول می‌کنند و دیگر سراغ کار تمام‌وقت و حضوری نمی‌روند. تحقیقات مکنزی نشان می‌دهد که حدود نیمی از افراد جویای کار تمایلی به کار تمام‌وقت ندارند. یکی از مطالعه‌های اخیر حاکی از این است که یک یا روز کار در شرکت، ایده‌آل‌ترین حالت کار ترکیبی است. در این روش، کارمندان منزوی نمی‌شوند و انعطاف‌پذیری لازم هم در تیم وجود دارد.

این نتایج در مدرسه بازرگانی هاروارد به دست آمد. این آزمایش در تابستگاه ۲۰۲۰ اجرا شد و در آن ۱۳۰ کارمند به‌طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند. گروهی کمتر از ۲۵ درصد از وقتشان را در دفتر شرکت حضور داشتند. گروه دوم بیش از ۴۰ درصد از زمانشان را در شرکت بودند و گروه سوم ۱ تا ۲ روز در شرکت حاضر بودند. نویسنده‌های مقاله نوشتند که گروه سوم عملکرد بهتری داشتند.

پروفسور کلودهاری، استادیار دانشگاه هاروارد و یکی از نویسنده‌های مقاله می‌گویند که کار ترکیبی ایده‌آ‌ل‌ترین روش کاری است. کارمندان از انعطاف‌پذیری کار لذت می‌برند و با همکارهایشان ارتباط دارند. نیک بلوم، استاد دانشگاه استنفورد تحقیقات دیگری در این زمینه انجام داده است. مطالعه او نشان می‌دهد که کارمندان دوست دارند در آینده نزدیک حداقل یک چهارم روزهای کاری خود را در خانه کار کنند.

مزایای کار ترکیبی

در روش کار هیبرید، کارمندان می‌توانند از مزایای یک دفتر کار مولد و لذت‌بخش استفاده کنند و در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی سازمان حضور داشته باشند. کار ترکیبی به تقویت خروجی کار و ارتباط بیشتر کمک می‌کند و فرسودگی شغلی را کاهش می‌دهد. در کار ترکیبی، هزینه شرکت کم می‌شود و انگیزه کارکنان زیاد می‌شود.

رویکرد مدیران نسبت به کار ترکیبی چیست؟

بسیاری از کارمندان از کار هیبرید لذت می‌برند؛ ولی این شیوه کاری مطلوب مدیرها نیست. آمارها نشان می‌دهد که بیشتر شرکت‌های معروف دنیا مثل اپل، گوگل و بانک آمریکا کور‍پ کارمندانشان را به بازگشت به محل تشویق می‌کنند و ترجیح می‌دهند به ایجاد تعامل بین کار حضوری و دورکاری فکر نکنند.  در همین راستا، شرکت ویوپتا نظر ۲۰۰ مدیر ارشد را درباره کار ترکیبی و دورکاری پرسید. این مدیرها در سازمان‌هایی حضور داشتند که حداقل ۵۰۰ کارمند در آن‌ها کار می‌کردند.

طبق نظر مدیرها، کارمندان دورکار از فرصت‌های کمتری برخوردار هستند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که مدیرها به سختی به افراد دورکار اعتماد می‌کنند. البته، بعضی از مدیرها گفتند که ابزارهای لازم برای کار را به کارمندان دورکار نداده‌اند.

مدرسه بازرگانی هاروارد هم در این زمینه تحقیق کرده است. محققان هاروارد بیش از ۳۰ هزار ایمیل از کارمندان اداری را تحلیل کردند. نتایج تحلیل نشان داد که عملکرد کارمندان ترکیبی بیشتر از کارمندان دورکار و تمام‌وقت است. به‌علاوه، کارمندان ترکیبی رتبه بالاتری هم از مدیران می‌گیرند.

پیش به سوی کار هیبریدی

اگر تصمیم گرفته‌اید کار ترکیبی یا هیبریدی را در سازمان خودتان اجرا کنید، ما به شما کمک می‌کنیم. در وبینار رایگان کار هیبریدی، چالش‌ها و راهکارها درباره اجرای این روش کاری صحبت کرده‌ایم. این وبینار رایگان است و می‌توانید فایل ویدیویی آن را از سایت دانلود کنید. همه توضیحات مربوط به کار هیبریدی، تعریف آن و استراتژی ایجاد کار ترکیبی در این وبینار آورده شده است.

 

کار هیبریدی