MBTI آزمون چیست

MBTI چیست – کاربرد آزمون

25 اردیبهشت 3 دقیقه خواندن

MBTI چیست

MBTI چیست ? یونگ روانشناس بزرگ سوئیسی پس از سال ها تلاش به این نتیجه رسید; که افراد با یک سری ترجیحات فردی به دنیا می آیند و همواره آنها را با خود به همراه خواهند داشت.

این ترجیحات را در سه حوزه منبع دریافت انرژی، نحوه جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری بررسی کرد.; MBTI یک پرسشنامه شخصیت شناسی است که توسط مادر و دختری به نام های ایزابل بریگز میرز و کاترین بریگز براساس نظریه یونگ عرضه شده است; که علاوه بر سه حوزه یاد شده، ترجیح افراد در انتخاب نوع زندگی را نیز تحلیل می نماید.

این پرسشنامه 16 تیپ شخصیتی را براساس تئوری یونگ شناسایی کرده; که با پاسخ دادن به این پرسشنامه می توان به اطلاعات زیادی درباره ترجیحات فردی و شخصیتی خود بدست آورد.; شناخت مدل های شخصیتی این آگاهی را به افراد می دهد تا در شرایط مختلف زندگی فردی و سازمانی برنامه ای متناسب با شخصیت خود را برگزیند.

MBTI چه کاربردی در زندگی فردی من خواهد داشت

اولین گام برای بهبود زندگی فردی، خودشناسی است.

این تست کمک می کند تا با نقاط ضعف و قوت خود تا حدود زیادی آشنا شوید.; این حوزه های ذاتی بوده و باید آنها را جدی بگیرید. وقتی وضعیت موجود خود را بدانید، کمتر آزمون و خطا کرده و گام های اشتباه برمی دارید.

ضمنن در ارتباطات خود با دیگران تفاهم بیشتری را ایجاد می کنید. چون ترجیحات متفاوت یکدیگر را به خوبی می شناسید.

MBTI چه کاربردی در سازمان ها دارد؟

شناخت مدل رفتاری خود و کارکنان کمک می کند; تا مسیر شغلی آنها را براساس استعدادهایشان طراحی کنید و فرد را در جای مناسب تری قرار دهید.; تعارضات را بهتر درک کرده و از آنها می تونید جهت توسعه سازمان خود بهره برید

MBTI چه فرقی با DISC دارد؟

MBTI چهار بعد مدل شخصیتی شما را که برگرفته از ژنتیک و ساختار وجودی شماست را نشان می دهد; که معمولا چندان تغییری نخواهند کرد.
اما DISC مدل رفتاری شما را نشان می دهد که ترکیبی از ویژگی های ذاتی; و آموخته های اجتماعی شماست. لذا تغییر آنها آسانتر خواهد بود.

MBTI چه مستندات علمی دارد؟

مقالات زیادی از نظر علملی این تست را تایید می کنند. می توانید با سرچ صحت این گفته را تایید نمایید.

MBTI چند سوال دارد؟

MBTI چه چیزهایی را می سنجد؟

1- منبع انرزی شما چیست؟
2- چگونه اطلاعات را جمع آوری می کنید؟
3- چگونه تصمیم گیری می کنید؟
4- سبک زندگی شما چگونه است؟

 با دانستن جواب تست MBTI چه چیزهایی را می توانم تغییر دهم؟

از انجا که این تست به مدل شخصیتی شما اشاره دارد، لذا به نظر می رسد تغییر کار سختی باشد.
اما هر انسانی یک مدل محض نیست. برای مثل اگر در تست شما فرد برونگرایی نشان داده شوید، ;به این معنا نیست که هرگز از فضای تنهایی خودتان لذت نمی برید.

شاید در شرایط مناسبی برای کسب این نوع انرزی قرار نگرفته اید. همین امر باعث می شود که شما با این آگاهی به انرزی درونی خود نیز توجه کنید. چون این ویژگی های طیف بوده و هر فردی از دو طرف طیف بهره مند خواهد بود. اما در یکی قویتر است.

MBTI چیست