شیمکس، بازرگانی

دوره طراحی فرآیند استخدام در شرکت شیمکس

خردادماه 1402 طول دوره: 8 ساعت

از جمله مهمترین مشکلات منابع انسانی جذب و استخدام نیروی کار خوب است. پس از دوران کرونا و تغییر ذائقه کارکنان به سمت دورکاری و ساعات کاری منعطف و همچنین روند اجتماعی ایران و مهاجرت نیروهای متخصص، این چالش بیشتر خود را نشان می‌دهد.

ما در پروژه تدوین و اصلاح فرایند استخدام سازمان‌ها، این نکته را در نظر داریم و به آنها در این پروسه کمک خواهیم کرد.

در این گزارش موردی، از روش‌ها و استراتژی اجرایی تیم بوم ورک، برای تدوین و اصلاح فرایند استخدام، در شرکت شیمکس خواهیم گفت.

هدف گزارش:

کمک به مخاطبان برای درک اهمیت استخدام مناسب و چگونگی تاثیر آن بر بهره‌وری و عملکرد کارکنان است. همچنین در تلاشیم در این گزارش مسیری را که طی نموده‌ایم برای مشخص کردن فرایند استخدام کارکنان شایسته را شرح دهیم.

درباره شرکت:

شرکت شیمکس یک شرکت بین المللی واردات و فروش، متعلق به یک هلدینگ؛ که به تازگی مستقل شده است، برای گرفتن خدمات منابع انسانی به ما مراجعه کرد.

آنها به سرعت در حال توسعه هستند. ایجاد لاین جدید در واردات و فروش، نیاز به افزایش پرسنل و افزودن فرایندهای جدید که کارکنان را به چالش کشیده است، آنها را بر آن داشته است تا از خدمات مشاوره منابع انسانی تیم مریم حنطوش‌زاده (boom work ) استفاده کنند.

چالش:

علاوه بر رقابت شدید در بازار کار برای جذب نیروهای متخصص و چگونگی تشخیص فرد مناسب سازمان که در مقدمه ذکر شد، گاهی طولانی بودن و یا ناقص بودن فرایند جاری استخدام، همچنین شفاف نبودن شایستگی‌های لازم برای متصدی جایگاه شغلی مدنظر در سازمان باعث می‌شود یک نیروی کار شایسته را از دست بدهیم.

راه‌حل ما برای این چالش:

 1. تدوین شناسنامه‌های شغلی
 • انجام مصاحبه‌های مربوطه
 • تدوین شایستگی‌های مورد نیاز متصدی آن شغل بر اساس ارزش‌ها و شایستگی‌های سازمان

 

2.بررسی، اصلاح و تدوین فرآیند استخدام در سازمان

 • بررسی متن آگهی و اصلاح آن بر اساس برند کارفرمایی سازمان
 • ایجاد بانک رزومه
 • طراحی فرم درخواست نیرو
 • طراحی فرم استاندارد استخدام و ساده سازی و حذف سوالات شخصی و بی‌هدف
 • طراحی و تدوین استراتژی و مراحل گام به گام فرایند استخدام بر اساس نیاز سازمان
 • تدوین مفاد مصاحبه تلفنی

3.آموزش مصاحبه استخدامی به افراد دخیل در فرایند استخدام

 • باید‌ها و نبایدهای مصاحبه استخدامی
 • چگونگی ارزیابی مصاحبه‌ها
 • اصول مصاحبه رفتاری براساس شایستگی‌ها
 • تکنیک‌های STAR
 • اقدامات بعد از مصاحبه و تصمیم‌گیری

نتایج و خروجی‌ها

 1. شفاف شدن شرح شغل‌ها
 2. کاربردی شدن فرایند استخدام در سازمان
 3. آمادگی تخصصی افراد برای مصاحبه استخدامی

 

در این پروژه بعد ازطراحی فرایند استخدام متناسب سازمان بر اساس برند کارفرمایی آن و مشخص کردن شایستگی‌های سازمانی و شغلی، در طول آموزش افراد به طراحی سوالات مصاحبه استخدامی با تکنیک‌های STAR پرداختیم.

همچنین برای تبدیل این دانش به مهارت از روش‌های مختلفی چون تماشای فیلم‌های مصاحبه استخدامی و انجام رول پلی ‌های متعدد با مشارکت خود شرکت کنندگان به تعمیق آموزش‌ها برای هرچه بهتر عملی کردن فرایند جذب و استخدام پرداختیم.

بازخورد شرکت کنندگان بعد از اتمام جلسه آخر مصاحبه استخدامی و انجام Role Play مصاحبه رفتاری شایستگی محور:

آقای وهاب شهرستانکی مدیر عامل مجموعه : متوجه شدم مصاحبه استخدامی کاری تخصصی است و نمی‌شود بدون آمادگی قبلی وارد جلسه شد. قبلا حدود سوالات شخصی را نمی‌دانستم اما الان متوجه سوالات پیش‌فرض خودم شدم.

خانم آتنا اسدی مدیر بخش بازرگانی: قبلا سوالاتمون بر اساس شایستگی‌ها نبود. الان می‌دانم که برای جلسات مصاحبه از قبل باید حسابی آماده شوم.

خانم رعنا رمضانی پشتیبان فروش:عمیق شدن در پاسخ سوالات برام مهم شد. وسایل کمک آموزشی مانند پخش فیلم و ارائه پاورپوینت بسیار خوب بود و کلا حوصله سربر نبود.

 

وهاب شهرستانکی مدیرعامل شیمکس

متوجه شدم مصاحبه استخدامی کاری تخصصی است و نمی‌شود بدون آمادگی قبلی وارد جلسه شد. قبلا حدود سوالات شخصی را نمی‌دانستم اما الان متوجه سوالات پیش‌فرض خودم شدم.